YERALTI BARAJINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Derivasyon kanalı, 1600 metre su tutucu perde, su alma yapısı, savak, 1100 metreküp taş dolgu, isale hattı ve 4000 metreküp drenaj alan hazırlığı ile tam bir kompleks olarak inşa edilecek olan Kayser Deresi Yeraltı Barajı’nda çalışmalara başlandı.

Tosya Berçin Köyü’nde inşaatına başlanan yeraltı barajı çalışmalarını Belediye Başkanı Volkan Kavakligil yerinde kontrol ederek tamamlandığında şehrimizin büyük ölçüde içme suyu ihtiyacının karşılanacağını ve kısa sürede çalışmaların başarılı bir şekilde neticelendirileceğini ifade etti.

Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Kavaklıgil açıklamasında; “Dünyada meydana gelen iklim değişikliğinin tesiri, son günlerde ülkemizde ve ilçemizde de yakinen hissedilmektedir. Ülkemiz, küresel ısınmanın etkisiyle susuzluk ve kuraklık sorununu oldukça şiddetli yaşayacak bir bölgede bulunmaktadır. Bugünlerde önemli su havzaları, barajlar ve göller kuraklık etkisi altındadır. Mevsimin kurak geçmesi nedeniyle içme suyu kaynağı olarak hizmet veren yüzeysel sular; barajlar, göller ve nehirlerdeki su seviyeleri düşmeye başlamıştır. Suyun, topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu alanlarda, çevre dostu yeraltı barajının yapımına başlayarak sağlıklı içme suyu ihtiyacı böylece önemli ölçüde karşılanacak” dedi.

 

 

Posted in: